Perly
Perly
PerlyPerly

Zorganizują inscenizację historyczną „Podziemie zbrojne Ziemi Kraśnickiej”

„Podziemie zbrojne Ziemi Kraśnickiej” – pod takim tytułem zorganizowana będzie inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Wydarzenie zaplanowano na najbliższą sobotę, 16 września.

- Będzie to już trzecie widowisko historyczne tego typu organizowane w powiecie kraśnickim – po rekonstrukcji Bitwy pod Kraśnikiem z 1914 r. w jej setną rocznicę oraz spektaklu „Tamten wrzesień” z ubiegłego roku związanym z wybuchem II wojny światowej na ziemiach polskich - przypomina Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

Zorganizują inscenizację historyczną
 
Zorganizują inscenizację historyczną
fot. archiwum/SM

Inscenizacja historyczno-patriotyczna „Podziemie zbrojne Ziemi Kraśnickiej”, której scenariusz opiera się na opowieści o partyzantach na tych terenach, ma upowszechniać tradycję walk o suwerenność i niepodległość Polski. Będzie też wyrazem hołdu oddanego kombatantom, poległym i pomordowanym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, które było bardzo aktywne w tej części Polski i regionu lubelskiego, gdzie swoją działalność prowadziły różne formacje bojowe.

Organizatorzy zwracają uwagę na cel edukacyjny takich inicjatyw. - To dobre uzupełnienie lekcji historii, bowiem w przystępny i atrakcyjny dla widza sposób wprowadza go w tak ważną tematykę. Chcemy zachęcić młodych kraśniczan i mieszkańców powiatu do zainteresowania historią XX wieku, a zwłaszcza walką narodowowyzwoleńczą prowadzoną w okresie I i II wojny światowej – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki.

Inscenizację z udziałem grup rekonstrukcyjnych zaplanowano na najbliższą sobotę, 16 września, w miejscowości Kolonia Pasieka w gminie Kraśnik. Początek widowiska o godz. 16.00. Wydarzenie organizują: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, starosta kraśnicki oraz wójt gminy Kraśnik.

Będą zbierać środki na rehabilitację Angeliki
W trakcie wydarzenia prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na pomoc 25-letniej Angelice z Kraśnika, która otarła się o śmierć, a teraz walczy o powrót do normalnego życia. Trzy lata temu u dziewczyny pękł tętniak. Była w śpiączce, której wynikiem był czterokończynowy niedowład i całkowity zanik mowy. Specjalistyczna rehabilitacja 25-latki jest bardzo kosztowna, dlatego rodzina i najbliżsi proszą o wsparcie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Lubię Lubelskie na Facebooku

Kalendarz imprez

Fotki

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.